Aracımıza Neden Bakım Yapmalıyız?

Vucunuzdaki kan, çöldeki su ve motordaki yağ o kadar  hayatidir ki onlarsız hiçbir şey ya da hiç kimse yaşama şansı bulamaz. Yağ da motor için hayati bir niteliğe sahiptir.

Howstuffworks teki habere göre motora konulan yağ metala zarar vermeden metala yapılan basınca izin verir.
Örneğin, pistonları yağlayarak onların aşağı yukarı silindir biçimindeki hareketini sağlar.

Motora yağ konulmadığında metallerin birbirine sürtünmesi sonucu  çok fazla ısı açığa çıkar ve motorun içerisindeki sıcaklık metalleri birbirine kaynak yaparak yapışmasına neden olur.

Tabii bu da bir yere gitmeye çalışıyorsanız yani yolda iseniz sizin için kötü haber demektir.  Diğer taraftan eğer yoldaysanız ve bir araba çevirmeniz mümkün ise onun motorundan drenajla bir miktar yağ çekerek motorun kendisini kitlemesine engel olabilirsiniz.

Diyelim ki motorunuzun yağı eksik değil fakat siz de hiç değiştirmediniz. İşte bu durumda kesimlikle başınıza gelecek iki ihtimal vardır.

İlki, pislik yağın içerisinde birikir. Filtre bir süre pisliği çekse de bir süre sonra filtrenin birbirine yapışmasına neden olur ve kirli yağ otomatik olarak  filtleri bypas tahliye yoluna gider. Kirli yağ kalınlaşır, aşındırıcı özellik kazanır ve bu durum motorun yıpranmasına neden olur

İkincisi , yağdaki deterjan benzeri katkılar, seyrelticiler, paslanmayla savaşan maddeler  ve sürtünme redüktörleri yıpranır ve yağ motor için ihtiyaç duyulan yağlamayı gerçekleştirmez. Zamanla yağ kirlendikçe, kirlendikçe yağlama özelliğini yitirir ve parçaları yıpratmaya başlar sonuç olarak da motor bozulur.

Yağınızı bir ay boyunca değiştirmemişseniz hemen endişelenmeyin aracınız bozulmaz. Eğer yağ değişim zamanını unutursanız biraz daha opsiyonunuz mevcuttur ama araçlar için önerilen yağ değişim aralığı 8 bin kilometredir. Ülkemizde bu uygulama genelde ‘10 bin km bir’ yağ değişimi şeklindedir.

Tabii yağınızı değiştirmemeyi de tercih edip de binlerce kilometre daha yol alabilirsiniz. Ama eğer motorunuzu eski yağı ile uzun süre çalıştırmaya devam ederseniz onarılmaz arızalara neden olmanız kaçınılmaz olur. 

Hakan Göksel