Teknİk Açıklama

Araç üreticisinin ya da ithalatçısının kutusunda satılan ya da garantisi araç ithalatçısı tarafından sağlanan ve araç üreticisinin aracında kullandığı parçaların değişimi için önerdiği parçalara, orijinal parça denir.


Elbette ki bir araç üreticisi, araca ait tüm parçaları bizzat üretemez. Eğer böyle olsaydı Rover firması, bir fren diski fabrikası, bir far fabrikası, bir radyatör fabrikası kurmak zorunda kalırdı.

Dolayısıyla araç üreticisi, muhtelif üreticilere kendi standartlarıyla üretimini yaptırdığı ürünleri, kendi numara sistemiyle kendi kutusuna koyarak satışa sunar. 

Orijinal Parça hususunda piyasada doğru olmayan birçok yaygın kanı vardır. Bunları tek tek ele almakta fayda görüyoruz.

Her İngiliz malı Orijinal Parçadır


Yanlış Araç üreticileri ürünlerini dünyanın çeşitli yerlerinde ürettirerek kutular. Bilinen birçok marka kendi markasıyla ürün üretip sattığı gibi araç üreticelerine de ekipman sağlamaktadır. Ancak bu tüm İsveç malı (Ya da Alman malı ya da Fransız malı) ürünlerin orijinal olduğu anlamına gelmez. Hella bir araç için orijinal ekipmanken bir başka araç için muadil parça olabilir. Bu bir kurala bağlanamaz. Üstelik bazı Tayvan markalarının araç üreticileri için üretim yaptıkları bilinmektedir.

Yan Sanayi Parça kalitesiz parça demektir


Yanlış Örnek vererek bu konuyu açıklayalım. Dünyanın sayılı far üreticilerinden Hella ve Valeo ile örneğimizi açıklayalım. Lucas Rover markasının 220 Serisi araçlarına stop üretmiştir. Yani ilgili aracın orijinal ekipmanı olmuştur. Ancak 400 Serisi araçların stoplarında, orijinal ekipmanı Valeodur. Valeo bir aftermarket (araç satışı sonrası) pazarına hitap edebilmek için 220 serisi araçların stopunuda üretmiş ve Valeo kutusuyla satmaktadır. Şu durumda Hella 220 serisi için orijinal ekipman 400 Serisi için yan sanayi ekipmandır. Bu Hella`nın 400 Serisi için kalitesiz ürün ürettiği anlamına gelmez. 

Orijinal Ekipman her zaman pahalıdır.
 

Yanlış
 Kimi zaman orijinal ekipmanlar yan sanayi ekipmanlardan daha ucuz olabilir. Bu tamamen piyasa şartları içinde gelişen bir hadisedir. Teorik olarak Hella firmasınını kutusunda satılan far, Rover kutusunda satılan fardan ucuz olmalıdır. Ancak kimi zaman araç üreticileri rekabet şartları gereği fiyatlarını kar marjlarında yaptıkları oynamalarla düşük tutabilmektedirler.

Madem öyle her türlü parçayı aracımızda rahat rahat kullanabiliriz.

Yanlış Aracınıza parça almadan önce parçanın üreticisini, ne kadar kaliteli ürün ürettiğini, üretiminin kriterlerini, ürünle ilgili özel kriterleri araştırmanızı öneririz. Körü körüne alış veriş yapmak yerine araştırma sonucu alışveriş yapmanızı öneririz. Ne fiyatı pahalı bir Alman markası kesinlikle kaliteli mal üretir, ne fiyatı uygun Tayvan markası kesinlikle kalitesiz mal üretir. Bu türden toptan değerlendirmelerden araç parçası satın alırken kaçınmak ve bilinçli tüketim yapmak gerekir. Firmamızda ve/veya www.yedekparcabizde.com `da ürün satın alırken tüm bu incelemeleri yapmanıza fırsat verecek birçok bilgiyi ürün sayfalarında bulabilirsiniz.

Orijinal Parça Üreticileri araç üreticilerine kaliteli, piyasaya kalitesiz mal veriyorlar.


Yanlış En azından biz bunu doğru kabul edemiyoruz. Bu husus piyasada çok tartışılan bir konudur. Bir parça üreticisinin Rover için ürettiği ürünlerini kaliteli, piyasa için (kendi kutusunda satmak üzere) ürettiği ürünlerin için "daha az kaliteli" olduğu tartışılmaktadır.
Bu hususun en azından büyük oranda kimi istisnalar haricinde böyle olamayacağını düşünmekteyiz. Çünkü diyelim ki Rover firmasına ürünü verdiğinde de kendi kutusunda piyasada sattığında da Hella markasıyla satmaktadır. Kısa süreli karlar için marka imajını zedeleyeceğini düşünmek dünyanın en büyük firmaları için çok mantıklı gelmemektedir. 
Bunun tek istisnası şu olabilir. Bir üretici araç üreticisi için ürettiği ürünün "daha uzun ömürlü" olmasını özel bir takım formüllerle sağlayabilir. Ancak aftermarket piyasasında ürünün belirli bir süre çalışıyor olması yeterlidir. Özellikle debriyaj balatası, fren balatası gibi aşınma temelli ürünlerde bu durum gözlenebilir.

Kanunlar ne diyor?


Kanunlar diyor ki; eğer ürün 
belirli kriterlerle üretilmişse orijinaldir. Hangi kutuda satıldığı ürün orijinalliğini değiştirmez. Eğer Araç üreticisinin kutusunda üretilirse "orijinal", başka bir kutuda üretilirse "eşdeğer" parça olarak adlandırılır. Ama kanunda detaylarıyla belirtilen her türlü parça orijinal muamelesi görür.

Açıklamalar :

OEM (ing. original equipment manufacturer ) yedek parça : Araç üreticisi fabrika tarafından, aracın üretildiği fabrika içerisinde üretilen ve montaj bandında kullanılan yedek parçalar.

OES (ing. original equipment supplier) yedek parça : Araç üreticisi fabrika tarafından üretilmeyen; ancak araç üreticisinin uygun görerek anlaştığı başka bir fabrikada, araç üreticisi tarafından fason olarak ürettirilen ve montaj bandında kullanılan yedek parçalar.

OEP (ing.original equivalent part -orijinal eşdeğer parça) yedek parça : Herhangi bir OES üreticisinin ürettiği, dolayısı ile üretim prosedürlerine uygun olan ancak montaj bandında kullanılmayan yedek parçalar.

A/M (ikincil pazar-after market) yedek parça : Marka üretim bandında kullanılmayan, uyum ve kalite sertifikası olan veya olmayan alternatif üretici parçaları.